Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Analist Açıkladı: Bu 2 Kripto Para İçin Fırlama İhtimali Yüksek

6 ay önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının ardından bu hafta yaşanan geri çekilme sırasında kripto para piyasası duyarlılığı düşüşe geçti. Bununla birlikte, bazı göstergeler bu düşüş trendinin sona ermek üzere olduğuna işaret ediyor. Kripto analisti Vinicius Barbosa’ya göre, bu da kripto açığa satış yapanlara karşı ‘short squeeze’i tetikleyebilir.

Veriler, bu 2 kripto para için ‘short squeeze’ olayını destekliyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, toplam kripto para piyasası değeri 12 Ocak’tan bu yana son yedi günde 132,5 milyar dolar (%7,68) kaybetti. Hareketin hacmi 4,95 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Bu arada Göreceli Güç Endeksi (RSI) aşırı satım eşiğinden hafifçe toparlandı.

Toplam Kripto Piyasa Değeri 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Bazı kripto para birimleri, teknik analiz trendinin tersine dönme işaretlerine rağmen türev piyasasında açık short pozisyon biriktirmeye devam ediyor. Bu senaryo, geride kalan traderlar piyasa yapıcıları için cazip hedefler haline gelebilecek yukarı yönlü likidite sağladığından, bir ‘short squeeze’ olayını destekliyor. CoinGlass verileri, Bitcoin ve Solana için hala açık pozisyonda olan çok sayıda short likidasyon gösteriyor.

Lider kripto para Bitcoin için ‘short squeeze’ uyarısı

Bitcoin’in 16 Ocak’taki ‘short squeeze’ uyarısı, likidasyon daha yüksek fiyatlarda biriktikçe geçerliliğini koruyor. Bu vesileyle, BTC mevcut fiyatlardan haftalık zaman diliminde 50.000 dolara kadar yeterli likiditeye sahip. İlginç bir şekilde, 3 günlük likidasyon ısı haritası bir ‘short squeeze’in güç kazandığını ve önümüzdeki hafta gerçekleşmesinin mümkün olduğunu gösteriyor. Özellikle, 207 milyon dolarlık mevcut likidite 43,323 dolarda bulunuyor. Bu da çok yakında bu fiyatlara doğru bir ilk koşuyu destekliyor.

BTC likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Lider kripto para Bitcoin şu anda 41.453 dolardan işlem görüyor. Ayrıca, son 24 saatlik hacmi 50 milyar doların üzerinde ve yeniden yükselmeye başladı. Son 24 saat içinde traderlar 25,32 milyar dolar short pozisyon açarken, açık pozisyon miktarı 18,12 milyar dolar oldu.

Bitcoin (BTC) türevleri verileri. Kaynak: CoinGlass

Solana’da kısa vadeli trendin tersine dönmesi mümkün!

Öte yandan, Solana son 24 saatte fiyat değeri, hacim ve açık faiz kaybetti. Ancak short pozisyonlar aynı dönemde 3,15 milyar dolar artmaya devam etti. Mevcut durumda short pozisyonlar kripto para hacminin %51,91’ini oluşturuyor.

Solana (SOL) türevleri verileri. Kaynak: CoinGlass

Bu faktörler kombinasyonu, piyasanın mevcut trendi reddedebileceğini ve bunun da fiyatları hafifçe yukarı çekebileceğini gösteriyor. Bu nedenle, bu tür bir davranış küçük bir ‘short squeeze’de 95,9 ila 96,8 dolar arasındaki en yakın likidasyonları tetiklemek için yeterli olacaktır. Ayrıca, Solana’nın likidite havuzları göz önünde bulundurulduğunda 100 dolar bir sonraki cazip hedef olacaktır.

SOL tasfiye ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Bununla birlikte, konsantre likiditenin bu likidasyonların gerçekleşeceğini garanti etmediğini anlamak önemli. Fiyatların artması için talep gerekiyor. Bu da açığa satışları tetiklemek için şart. Sonuçta, kripto para piyasası öngörülemez ve her şey birkaç saat hatta birkaç dakika içinde değişebilir.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.