Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Balinalar Harekete Geçti: Altcoin Sezonu mu Başlıyor?

6 ay önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Lider altcoin Ethereum’un fiyatı dün artmaya başladı. Bugün neredeyse 2023’teki en yüksek seviyesinin üzerine çıktı. Buna karşılık Bitcoin (BTC) fiyatı dünden bu yana düşüş gösterdi. Hatta bugün 45.000 doların altını ziyaret etti. Bu da ‘altcoin sezonu’ başlıyor mu sorusunu akla getirdi. Kripto analisti Valdrin Tahiri, son veriler ışığında bu soruya cevap arıyor.

Bitcoin ETF haberlerinin ortasında Ethereum yükseliyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, Bitcoin ETF’sinin onaylandığına dair bir tweet attı. Ancak kısa bir süre sonra SEC başkanı Gary Gensler, sosyal medya hesabının ele geçirildiğini ve Bitcoin ETF’si hakkında henüz bir karar verilmediğini açıkladı. Duyurudan bu yana BTC ve ETH (yeşil) için fiyat hareketi farklılaştı. ETH fiyatı %5 oranında artarken, BTC %4 oranında düştü.

ETH & BTC 30 Dakikalık Grafik. Kaynak: TradingView

On-chain veriler, son 24 saat içinde bir balinanın AAVE borç verme protokolünden 11 milyon dolar değerinde BTC ödünç aldığını ve bunu 11 milyon dolar değerinde ETH ile takas ettiğini gösteriyor. On-chain veriler ayrıca ETH balinalarının varlıklarında daha önce görülmemiş bir artış olduğunu gösteriyor. Akıllı Para akışları da son 24 saatte ETH’ye 23 milyon dolardan fazla para aktığını gösteriyor.

Diğer analistler ne diyor?

Kripto para traderları ve analistleri, anlatının değiştiğini söylüyor. Bu doğrultuda Bitcoin’den Ethereum’a bir fon akışının başladığını belirtiyorlar. Alex Kruger, ETH/BTC dip seviyesinin büyük olasılıkla içeride olduğunu tahmin ediyor. Will Clemente, 2022’nin en düşük seviyelerinin altında bir sapma gösteren ETH/BTC grafiğini paylaşıyor.

ETH/BTC Haftalık Grafik. Kaynak: Will Clement

Son olarak Soğukkanlı Shiller, anlatının bir ETH ETF’ye geçerek fiyatın pompalanmasına neden olacağını öne sürüyor.

Bitcoin baskınlık oranı (BTCD) tahmini: Altcoin sezonu başlayacak mı?

BTCD için 3 günlük grafik, fiyatın Kasım 2022’den bu yana yükselen bir paralel kanal içinde arttığını gösteriyor. Bu tür kanallar genellikle düzeltici hareketler içerir. Yani bu kanaldan bir kırılma olması muhtemel. BTCD, bu kanalın alt kısmında işlem görüyor. Bu da bir kırılmanın takip etme olasılığı ile daha da uyumlu. Ayrıca, 3 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) düşüş sinyalleri veriyor.

RSI, yatırımcıların bir piyasanın aşırı alım mı yoksa aşırı satım mı olduğunu ve bir varlığın biriktirilip biriktirilmeyeceğini veya satılıp satılmayacağını değerlendirmek için kullandıkları bir momentum göstergesidir. 50’nin üzerindeki okumalar ve yukarı yönlü bir trend boğaların hala avantajlı olduğunu gösterirken, 50’nin altındaki okumalar bunun tersini gösterir. 3 günlük RSI, BTCD zirvesine denk gelen bir düşüş sapması (yeşil) oluşturduğundan beri düştü. BTCD kanaldan ayrılırsa, %48,50’deki en yakın desteğe %10 oranında düşüş mümkün. Bunun, küçük bir altcoin sezonu için katalizör olması muhtemel.

BTCD/USDT 3 Günlük Grafik. Kaynak: TradingView

Bu düşüş eğilimli BTCD fiyat tahminine rağmen, kanalın orta çizgisinin geri alınması, kanalın direnç trend çizgisine %60 oranında %11’lik bir artışı tetikleyebilir.