Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bekleyiş Sona Erdi: Bitcoin ETF İçin Yeşil Işık Yandı! Sırada Neler Var?

6 ay önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Tarihi bir hamleyle, ABD’li düzenleyiciler spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) onay vererek kripto para birimleri için yatırımcı tabanını önemli ölçüde genişletti. Bu çığır açıcı karar, kripto varlık endüstrisinde coşkuya yol açtı. Peki, sırada neler var?

SEC, Bitcoin ETF’ine onay verdi

On yıl süren zorlu denemelerden sonra, spot Bitcoin ETF’leri ABD’de onay aldı ve bu, kripto endüstrisi için önemli bir atılım anlamına geliyor. SEC’in yeşil ışığı, bu ETF’lerin NYSE, Cboe Global Markets ve Nasdaq tarafından yönetilen ABD piyasalarında piyasaya sürülmesinin önünü açtı ve ticaretin potansiyel olarak Türkiye saati ile öğleden sonra itibaren başlaması mümkün. Spot Bitcoin ETF’leri, bireysel müşterilerin ve geleneksel finans kurumlarının Bitcoin fiyatını öğrenmeleri için şeffaf ve düzenlenmiş bir yol sunmakta. Fidelity’den Cynthia Lo Bessette, bu ETF’lerin yatırımcılara daha önce onaylanmış Bitcoin vadeli işlem ETF’lerine kıyasla daha fazla seçenek sunduğunun altını çiziyor.

Piyasaya sürülecek 11 spot Bitcoin ETF’si ile likidite sağlayıcıları ve piyasa yapıcılar artan ilgi ve ticarete hazırlandı. NYSE’den Douglas Yones, piyasa yapıcıları desteklemek için uygulanan çeşitli likidite programları ile dinamik ve likit bir piyasayı garanti ediyor. BlackRock’tan Robert Mitchnick uzun vadeli bir yaklaşımı vurguluyor ve yatırımcı ilgisinde kademeli bir artış bekliyor.

Fiyatlar nasıl hareket etti?

Bitcoin (BTC) ve çeşitli kripto para birimleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF’leri için onay vermesinin ardından önemli bir değer artışına tanık oldu. BlackRock, Grayscale ve Fidelity gibi büyük oyuncuların dahil olduğu karar, yatırımcılar için yeni yollar açarak tüm kripto pazarı için önemli bir dönüm noktası oldu.

Şu anda 47.500 dolar civarında işlem gören Bitcoin, SEC’in duyurusu öncesindeki 46.000 doların hemen altından kayda değer bir artış yaşadı. Ethereum’un ether’i (ETH), ABD’nin ether ETF başvurularına yönelik artan beklentinin etkisiyle %11 artış göstererek 20 ay içinde ilk kez 2.500 doları aştı. Alt Tab Capital’den Michael Silberberg, sermayenin yeni bir kurumsal alıcı sınıfından kripto pazarına akması nedeniyle “köpüklü fiyat birikimi” dönemi öngörüyor.

Grayscale ve Coinbase hisseleri etkilendi

Spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının önemli piyasa oyuncuları üzerinde önemli bir etkisi oldu. Artık bir ETF’ye dönüştürme iznine sahip olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), hisselerinin Aralık 2021’den bu yana en yüksek fiyat olan 40 dolara yükseldiğini gördü. Bu arada, önemli bir dijital varlık borsası olan Coinbase (COIN), hisse senedi fiyatını yaklaşık 100 civarında sabit tuttu. 151 dolar.

Bitcoin madencileri Marathon Digital (MARA) ve Riot Platforms (RIOT), hisse senedi fiyatlarında ani bir değişiklik görmedi. Ancak, bu ETF’ler ticarete başladıkça odak noktası artık daha geniş piyasa etkisine kayıyor. 21Shares’ten Ophelia Snyder’ın da aralarında bulunduğu uzmanlar, ETF’lerin yakında işlem görmeye başlayabileceğini ancak önümüzdeki aylarda daha geniş etkilerinin ortaya çıkacağını vurguluyor.

Altcoinler, Bitcoin ETF onayından etkilendi

Piyasa uzmanları, ticaretin ilk gününde heyecan bekliyor ancak Franklin Templeton’dan David Mann, faiz ve yatırımlarda daha kademeli bir artış öneriyor. Varlık danışmanları ve kurumsal yatırımcıların yeni yatırım aracına alışmaları haftalar veya aylar sürebilir, bu da eğitim ve uygunluk görüşmeleri yolculuğuna yol açabilir. Bitcoin ETF’lerinin onaylanması Ethereum (ETH) ve diğer altcoinlerde bir artışı tetikledi. Ethereum’un fiyatı 2.600 doları aştı ve önde gelen piyasa analistleri, Ethereum’un 2024’ün ilk çeyreğinde Bitcoin’e karşı daha iyi performans göstereceğini öngörüyor. Olumlu ivme, Polygon, Chainlink ve Uniswap dahil olmak üzere Ethereum ekosistemindeki altcoinlere de yayıldı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) mayıs ayından itibaren spot Ethereum ETF başvuruları hakkında kararlar alması bekleniyor. BlackRock, Invesco, Ark, VanEck ve Grayscale gibi büyük oyuncular onay bekliyor ve bu da yatırımcıların Ether’e odaklanmasında potansiyel bir değişimin sinyalini veriyor. Ethereum’un yanı sıra Cardano (ADA), Avalanche (AVAX) ve Polkadot (DOT) gibi altcoinlerde de önemli fiyat artışları yaşandı. ADA, %12,48 artışla şu anda 0,58 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 20,5 milyar dolar. Teknik grafikler ADA’nın bu yıl 1 dolara yükselme potansiyeli olduğunu gösteriyor. AVAX ve DOT fiyatları da sırasıyla %11,47 ve %14,6 arttı.

Tarihi bir hamleyle, ABD’li düzenleyiciler spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) onay vererek kripto para birimleri için yatırımcı tabanını önemli ölçüde genişletti. Bu çığır açıcı karar, kripto varlık endüstrisinde coşkuya yol açtı. Peki …

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.