Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Binance SEC’e Ateş Püskürüyor ve Direniyor: Dayanaktan Yoksun

7 ay önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Binance, düzenleyici kurumlarla yaptığı anlaşmaların menkul kıymetler yasalarını etkilemediğini ileri sürüyor. Bu doğrultuda dev kripto borsası SEC’in yargı yetkisine meydan okuyor.

Borsa ve kurucusuna göre SEC’in iddiası temelsiz!

Binance, Binance.US ve kurucusu Changpeng Zhao (CZ), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ortaya atılan iddialara şiddetle karşı çıktı. SEC Haziran ayında, kuruluşları kayıtsız menkul kıymetlerin alım satımına izin vermekle suçlayan bir dava açmıştı. Buna karşılık Binance ve CZ, SEC’in ‘Howey Testi’ standartlarını karşılayamadığını iddia ediyor. Bu test, bir yatırım sözleşmesinin meşruiyetinin belirlenmesinde çok önemli bir değerlendirme olarak kabul görüyor.

Binance ve CZ, SEC’i bir yatırım sözleşmesinin varlığına dair yeterli kanıt sunmadığını söylüyor. Öne sürdükleri ana noktalardan biri, platform kullanıcılarının belirli kripto para birimlerini satın aldıktan sonra herhangi bir sözleşmeye tabi olmadıkları hususu. Bir yatırım sözleşmesinin var olabilmesi için başkalarının çabalarına bir dereceye kadar bağımlı olunması gerektiğini savunuyorlar. Bu durumda, müşterilerin Howey Testi’nin gerektirdiği şekilde yatırım sözleşmesi olarak nitelendirilebilecek herhangi bir taahhütle bağlı olmadıklarını iddia ediyorlar.

Binance ve CZ, SEC’in yargı yetkisi iddialarına karşı çıkıyor

SEC, Binance’in diğer düzenleyici kurumlarla imzaladığı ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) uzlaşma ve rıza emirlerini, borsanın ülkedeki faaliyetlerinden haberdar olduğunun kanıtı olarak gösterdi. Binance ve CZ, Banka Gizlilik Yasası (BSA) kapsamında yapılan yargı yetkisi itirafları nedeniyle menkul kıymetler yasalarının SEC’in iddialarını kapsamadığını iddia ediyor. Bu nedenle bu iddiaları reddediyorlar.

Binance’e göre, BSA ve diğer düzenleyici konularla ilgili uzlaşmalar, menkul kıymetler yasalarını etkilemiyor. SEC’in kripto varlıklarının Menkul Kıymetler veya Borsa Yasası kapsamında menkul kıymetler olduğu teorisinin sağlam bir temelden yoksun olduğunu iddia ediyorlar. Bu yasal anlaşmazlık, yasal yorumların ve düzenleyici yargı alanlarının karmaşık bir savaşına dönüştü. Binance ve CZ’nin hukuk ekibi sürekli olarak SEC’in iddialarının düzenleyicinin yetkisini aştığını ileri sürüyor. Bu, Binance’in yılın başlarında Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından açılan ayrı bir davayı reddetmek istediğinde yaptığı benzer argümanları yansıtıyor.

Ancak SEC, Binance’in uzlaşmalar ve rıza emirleri nedeniyle ABD’deki faaliyetlerinden haberdar olduğunu iddia ediyor. Düzenleyiciye göre, bu anlaşmalar borsanın işlemler için Amerikan altyapısını kullandığını ortaya koyuyor. Ayrıca, Amerikalı müşterilere agresif bir şekilde hizmet verdiğini gösteriyor.

Yasal zorlukların ortasında BNB’nin direnci

Binance’in yerel tokeni Binance Coin (BNB), bu yasal sorunları yönetirken oldukça dirençli olduğunu kanıtladı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere borsa, düzenleyici kuruluşlarla 4,3 milyar dolar karşılığında uzlaştı. Ancak BNB hala holder’ları için sürekli olarak kazançlar bildiriyor. Özellikle, 5 Aralık 2023’ten itibaren sosyal baskınlığı arttı. Bu gösterge, BNB’nin piyasa katılımcıları arasındaki alaka düzeyini ve benimsenmesini yansıtıyor. Bu gösterge, halkın BNB’yi hala ne kadar önemsediğini ve desteklediğini gösteriyor. BNB’nin son 24 saat içinde %1,62 oranında düşüş gördü. Bununla birlikte token haftalık grafiğinde %9’un üzerinde yükseliş kaydetti.