Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bu 2 Dev Altcoin Kıyasıya Kapışıyor: Hangisi Kazanacak?

7 ay önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Kripto piyasası ısınmaya devam ederken ligin üst sıralarında kıyasıya bir kapışma yaşanıyor. Dikkat çekici bir gelişme olarak veriler, Solana’nın üçüncü en büyük altcoin olarak uzun süredir bulunduğu bölgede XRP’yi geçmenin eşiğinde olduğunu gösteriyor.

İki deva altcoin kapışıyor: SOL, XRP’yi gözüne kestirdi!

CoinMarketCap’ten alınan verilere göre Solana son 24 saatte %15,44 değer kazandı. Böylece, yedi günlük kümülatif büyümesini %20’nin üzerine çıkardı. Etkili bir şekilde, SOL yazı sırasında 73,26 dolardan el değiştiriyordu. Öte yandan, XRP günlük bazda %2,7 yükseliş gördü. Ayrıca bir haftalık kümülatif performansı %6,24’lük bir büyüme oranını gösteriyor. XRP 0,6491 dolardan işlem görüyordu.

Ayrıca, piyasa katılımcılarının geçtiğimiz gün 1,39 milyar dolar XRP ticareti yapmasıyla işlem hacmi yaklaşık %30’luk önemli bir darbe aldı. Bu arada Solana, XRP’nin kaybettiği ilgiyi hızla kazanıyor. Çünkü SOL, XRP’nin düşüş yaşadığı metriklerde pozitif büyüme gösterdi. Özellikle altcoin fiyatının 70 doların üzerine çıkmasıyla birlikte kripto pazar payı 31,1 milyar dolara ulaştı. CoinMarketCap verilerine göre bu rakam, bir önceki gün kaydedilen değerden %15’44’lük bir artışı temsil ediyor. Ayrıca, Solana’nın 24 saatlik işlem hacmi %116 oranında artarak 4,156 milyar dolara ulaştı. İlginç bir şekilde, bu hacim aynı dönemde XRP’nin işlem hacminin neredeyse üç katı.

Altcoin
Solana ve XRP piyasa verileri. Kaynak: CoinMarketCap

Sadece üç ay önce Solana, Dogecoin, Cardano ve stablecoin USDC gibi dijital varlıkların gerisindeydi. O zamanlar en önde gelen kripto para birimleri arasında dokuzuncu sırada yer alıyordu. Ancak Solana, Dogecoin, Cardano ve USDC’yi geride bıraktı. Şimdi ise altcoin Solana gözüne XRP’yi kestirdi.

XRP’yi aşan SOL etrafındaki tartışma

Solana’nın XRP’yi geride bırakma potansiyeli XRP topluluğunda tartışmalara yol açtı. Bazıları durumun önemli bir şey ifade etmediğini iddia ediyor. Diğerleri ise bunun altcoin yatırımcılarının güvenini etkileyebileceğine inanıyor. XRP YouTuber’ı Moon Lambo, başka bir coin’in XRP’den daha iyi performans göstermesinin, yatırım olarak XRP’yi seçmenin doğasında bir kusur olmadığı anlamına geldiğini savundu. Lambo, XRP’nin bir gün kendi gününü yaşayacağı için böyle bir durumda kişisel olarak hiçbir olumsuz duygu beslemeyeceğini belirtti. Bu bağlamda YouTuber, şu paylaşımı yaptı:

Bu gerçekleşirse, bazı XRP sahiplerini duygusal olarak harap edeceğini düşünüyorum. Ki bu çok saçma. Çünkü şu anda başka bir coinin XRP’den daha iyi performans göstermesi, XRP’nin kötü olduğu ya da onda bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Ben şahsen olumsuz hislere kapılmayacağım…

Solana yükselişinin arkasındaki faktör

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SOL, Eylül’de 19,609 dolar seviyesinden yükselişe geçti. Bu süreçte altcoin, %266’yı aşan bir büyüme oranı ile mevcut konumuna ulaştı. Bu arada, aynı 90 günlük dönemde, XRP yalnızca %26 ilerleme kaydetti. Böylece, şu anki konumu olan 0,64 dolar civarına ulaştı.

On-chain analitik firması Messari’deki bir araştırmacıya göre SOL’un astronomik hareketi, Solana ekosistemindeki önemli bir ağ yükseltmesini takip ediyor. Araştırmacı yakın zamanda yaptığı bir paylaşımda, Solana geliştiricilerini daha önce altcoin projesini etkileyen sorunları ele alan çok sayıda yükseltmeyi uyguladıkları için tebrik etti. Messari araştırmacısı, “Canlılığı iyileştirmek ve likiditeyi artırmak arasında, Solana için durum muhtemelen hiç bugün olduğundan daha güçlü olmamıştı” dedi.