Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Oyun Ekosistemi için Yeni Nesil Metaverse Evreninden- DEXGAME

1 yıl önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

DEXGame, oyun dünyasında vakit geçiren her bir kullanıcıya ve oyun endüstrisi paydaşlarına yönelik Ethereum blokzincir tabanlı metaverse platformudur. DEXGame, bu metaverse evreninde kullanıcılarına keyifli ve sürükleyici bir deneyim sunar.

Kullanıcılar, DEXGame tarafından metaverse evreninde sunulan olanakları ve platformları kullanmanın yanı sıra serbest bir şekilde de vakit geçirebilirken aynı zamanda çeşitli yollarla gelir (kazanç) elde edebilirler. Oyun oynamak, oyun ve dijital sanatlar alanında ürün geliştirmek; ekipman ve donanım satmak, organizasyon düzenlemek, platforma özgü farklı yatırım modellerini değerlendirmek bu gelir elde etme yollarından bazılarıdır.

DEXGame metaverse evreni bu yönüyle oyun ekosistemindeki her bir kullanıcıya ve paydaşa ev sahipliği yapacaktır. Hem DEXGame ekibi hem de kullanıcılar için B2B ve B2C iş modeline sahip kapsayıcı bir platformdur. DEXGame bu iş modellerine bağlı olarak geliştirilen finansal mekanizma için erişilebilirlik, kolaylık, şeffaflık ve güvenirliği ön planda tutar. DEXGame bu sebeple merkeziyetsiz finans modeline uygulamak için tüm DXGM tokeni transferlerinde ERC20 standardına dayalı Ethereum blokzincirini kullanır. Diğer yandan kullanıcıların DEXGame metaverse evreninde sahip olduğu tüm varlıklar, yapılar ve araziler kalıcı olarak kendilerine ait olur. Bu varlıkların satışını veya takasını yalnızca kendileri gerçekleştirebilir.

DEXGame Oyun Ekosistemi

DEXGame, oyun ekosisteminin değer zincirindeki her bir bileşeni;

  • merkezi olmayan finans sistemine dayalı blokzincir tabanlı paylaşım ekonomisi;
  • kişiselleştirmeye ve işbirliğine dayalı deneyim ekonomisi, modeliyle bir araya getirerek kurguladığı metaverse platformunda hayata geçirmek üzere tasarlanmıştır.

DEXGame Metaverse Evreni DEXPARK ve DEXPO adlı iki ana bölgeden oluşmaktadır.

DEXPARK

Oyunculara ve yatırımcılara yönelik tasarlanan ve DEXGame tarafından inşa edilerek yönetilen bölgede Oyun Arenası, Oyuncu-Takım Tokenleri Borsası, NFT Galerisi ve IDO Platformu yer almaktadır.

DEXPO

Teknolojik altyapısının DEXGame tarafından sağlandığı, kullanıcılar tarafından inşa edilecek ve yönetilecek olan bu bölge ise oyun geliştiricilere, oyun sanatçılarına, oyun sektöründe faaliyet gösteren teknoloji ve donanım markalarına, oyun ekipmanı satıcılarına ve yatırım organizasyonlarına ev sahipliği yapan bir open- world bölgedir.

DEXGame, kısa-orta vadede kendi inşa ettiği ve yönettiği DEXPARK’ı hayata geçirerek oyuncular, sanatçılar, girişimciler ve yatırımcıları bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Uzun vadede ise DEXPO’da oyun dünyasındaki tüm paydaşların buluşma noktası olarak, bu paydaşların aralarındaki etkileşimi artıran kolektif bir oyun dünyası yaratmak amaçlanmıştır.

DEXGame ekibi böylece oyun ekosistemine katkı sağlamanın yanı sıra, finansal para birimi DXGM tokeni olan blokzincir tabanlı merkeziyetsiz finans modeli sayesinde topluluk tarafından kendi para birimi ve kendi ekosistemi ile yönetilen, merkezi olmayan ve durdurulamaz bir platform geliştirmeyi hedeflemektedir.

DEXGame Metaverse Ekosistemi

DEXGame Metaverse evreni inşa edilebilirlik ve yönetilebilirlik açısından DEXPARK ve DEXPO adlı iki ana bölgeden oluşmaktadır.

DEXGame sahip olduğu bu yapısıyla sanal dünyada yer alan bileşenlerin birbiriyle etkileşime geçmelerini sağlayan “sosyal bir oyun parkı” ortaya koymaktadır.

DEXGame Yol Haritası

DEXGame Metaverse Evreni’nin başlangıç noktası olan DEXPARK ile oyuncular, yatırımcılar, sanatçılar ve kripto varlık tabanlı oyun girişimcileri bir araya gelecektir. DEXPO ile birlikte; oyun geliştiricileri, markalar, organizasyonlar vb. kullanıcılar tarafından inşa edilecek ve yönetilecek olan open-world metaverse bölgesi ile farklı türdeki kullanıcıların DEXGame Metaverse Evreni’ne katılmasını sağlayacaktır.

Son noktada DEXGame Metaverse Evreni, DEXPARK bölgesi dışındaki alanlarda içeriğin kullanıcılar tarafından üretildiği, oyun dünyasının finansal dinamiklerini barındıran sosyal bir oyun parkı olacaktır. Bu aşamalara bağlı olarak detaylı yol haritası aşağıda sunulmuştur.

Sunulan yol haritasına göre DEXGame Metaverse Evreni’ni yayınlanmasıyla beraber 3 yıl içinde DEXGame’in bilgisayar oyunlarına yönelik oyun ekosisteminin başını çeken çeşitli aktörlere ev sahipliği yapması hedeflenmiştir.

DEXPO Nedir?

DEXPO, kullanıcılar tarafından inşa edilebilen ve yönetilen; DEXGame Metaverse Evreni’ndeki DEXPARK haricinde kalan tüm bölgelere verilmiş isimdir.

DEXGame, DEXPO’da yer alan arazilerde oyun dünyasındaki tüm bileşenlere ev sahipliği yapmayı hedefler. Bu hedefin gerçekleşmesi için DEXPARK’ı hayata geçiren DEXGame, DEXPO’da yer alacak kullanıcılar, markalar ve organizasyonlar için teknolojik altyapı ve gelişmiş bir kullanıcı kitlesi sunar. Bu bağlamda DEXPO bölgesinin büyümesi için Yatırım Kuruluşları, Oyun Stüdyoları, Oyun Evleri, Oyun Ekipmanı ve Bilgisayar Donanımı Satış Mağazalarını bu bölgeye çekmek DEXGame’in öncelikli amaçları arasında yer almaktadır.

DXGM Token ve Avantajları

DEXGame Metaverse Evreni’nde ürünlerin, hizmetlerin ve para birimlerinin ticareti; ekonomik etkileşimi sağlayacaktır. DEXGame, bu ticaretin otonom olarak devam etmesi için merkezi olmayan finans sistemini ERC20, ERC721, ERC1155, standartlarına sahip akıllı sözleşmelerle Skale Blockchain Network’de çalıştırmaktadır.

DEXGame, Skale Blockchain Network’ü kullanarak bir takım avantajları beraberinde getirmektedir. DEXGame Metaverse Evreni’ndeki işlem ücretlerinin önemli bir çoğunluğunun ücretsiz ve üstün hıza sahip olması bu avantajlardan sadece birkaçıdır. Diğer yandan kullanıcıların DEXGame Metaverse Evreni’ne dahil olabilmesi ve ekonomik olarak etkileşime girebilmesi için çeşitli alternatifler de üretilmiştir.

Kripto varlıklar veya fiat para birimlerine bağlı ödeme sistemleri ile desteklenen platform, kullanıcı dostu olarak tasarlanmıştır. DEXGame ekibi, tüm bu ekonomik döngünün hızlı, güvenilir ve şeffaf olarak gerçekleşmesi için gereken teknolojik altyapıyı oluşturmuştur.

DEXGame pazar ihtiyaçları için sunduğu çözümler

DEXGame; sektördeki fırsatları belirleyerek sektörün eksik veya zayıf yönlerini tespit etmiştir. Bu kapsamda günümüzde var olan veya yakın gelecekte karşılaşılacak birtakım problemlere DEXPARK metaverse evreninde yer alan bileşenler sayesinde çözüm üretmeyi hedeflemektedir.

DEXGame projesinin detaylı gerekçelendirilmesi ve alternatif çözüm sunduğu sektörel ihtiyaçlar/problemler aşağıda özetlenmiştir. Özetlenen ihtiyaçlar ve çözümler uzun vadeli yol haritasına göre belirtilmiştir.

DEXGame Metaverse Evreni, DEXPARK’ın tamamlanması ve DEXPO’nun büyüyerek gelişmesi ile aşağıdaki listede yer alan pazar ihtiyaçlarının %100’üne çözüm sunan kapsayıcı bir platform olacaktır. DEXGame ekibi hedef pazarlardaki ihtiyaçları güncel olarak sıkı bir şekilde takip ederek, çözüm önerilerini zaman içerisinde hızlı bir şekilde güncelleyebilir.

Pazar İhtiyaçlarıÇözümler
Reel dünya ve sanal dünya arasında bağlantı kurarak köprü görevi üstlenen metaverse platformuDEXGame Metaverse Evreni içerisinde yer alan tüm bileşenler, oyun dünyasının detaylı şekilde analizi sonucu ortaya konmuştur. Reel dünyada ihtiyaç olan finansal kaynak temini, ürün ve hizmet alış-satış mekanizmaları, girişimcilik ve yatırım araçları gibi birçok unsur DEXGame tarafından yaratılan sanal evrende de yer almaktadır. Bu durum DEXGame metaverse evreninin reel dünya ile sıkı sıkıya ördüğü bağın en büyük göstergesidir.
Tüm oyuncu türlerine hitap eden oyun platformuDEXGame Metaverse Evreni yer alan bileşenler sayesinde Casual Gamers, Socializer, E-Sporter, Ultimate Gamer, All-Round Enthusiast, Hardware Enthusiast, Backseat Viewer, Time Filler gibi farklı oyuncu türlerine ev sahipliği yapılabilecektir.
Otoriter ve bağlayıcı olmayan, tamamen özgür ve güvenilir Play2Earn oyun platformuPazarda bulunan Play2Earn veya Play2Collect platformları her ne kadar merkeziyetsiz finans tabanlı merkezi olmayan, otoritesiz platformlar olsalar da genellikle kendilerine ait kapalı bir ekosistem oluşturmaktadırlar. Platformların kurguladığı sistemin sadece kendilerine ait oyunlarda çalışıyor olması bu durumun en büyük göstergesidir. Öyle ki DEXGame ekibi bu tür platformların “Metaverse” kavramıyla %100 örtüşmediğini düşünmektedir. DEXGame Metaverse Evreni’nde ise gün geçtikçe oyun ekosistemdeki birçok oyunun, birçok paydaşın vb. yer alması hedeflenmektedir.
Daha adil rekabet ve optimum şartları sunan bir oyun platformuDEXGame Play2Earn sisteminde oyuncuların farklı verilerini işleyerek, sahip olduğu ranking sistemi ile daha adil karşılaşmalar yapılmasını sağlar. Böylece Play2Earn için oyuncuların harcayacağı miktarları etik olarak güvene alır ve her şeyin sonucunu yeteneğin belirlemesine olanak tanır.
Oyuncuların ve amatör e-spor oyuncularının profesyonelleşmesi yolunda destekleyici mekanizmalar içeren oyun platformuDEXGame, profesyonel bir e-spor takımı olmak yolunda oyuncuların ve takımların ihtiyaç duyduğu entelektüel ve finansal kaynaklara DEXGame Metaverse Evreni’ndeki ekosistem ve yatırım mekanizmaları sayesinde erişim sağlar.
Kazancın büyük çoğunluğunu profesyonel oyunculara ve yayıncılara götürmeyen bir oyun platformuGloballeşme, trendler, markalaşma ve yıkıcı pazar oyuncuları sebebiyle oyun dünyasındaki çeşitli türlerle (e-spor organizasyonları, yayınlar vs.) elde edilen gelirlerin büyük bir kısmı aynı oyunculara, yayıncılara, organizasyonlara vs. gitmektedir. DEXGame Metaverse Evreni tüm sanal altyapıyı sunması sayesinde herkes için erişilebilir ve kullanılabilir bir platform olacaktır. Böylece fiziksel olanakların ve gereken bütçelerin bu tür süreçlerdeki değeri azalacağından elde edilen gelirin daha homojen dağılması sağlanacaktır.
Oyuncuların oyun içi veya platform içi satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra satın alma pişmanlığı duymadıkları bir oyun platformuFacebook tarafından yapılan bir ankette ABD’deki oyuncuların %61’i oyun içi varlık veya para birimi satın aldıktan sonra pişman olduklarını dile getirmişlerdir. DEXGame’in sahip olduğu finansal yapı ve DEXGame Metaverse Evreni bu pişmanlığı gidermek için oldukça güçlü özelliklere sahiptir. DEXGame para kazanmak ve para harcamak için çeşitli yöntemler sunmaktadır. Kullanıcılar sahip oldukları DXGM tokeninin diledikleri gibi herhangi bir para biriminie çevirebilirler veya DEXPARK ekosisteminde oyun harici değerlere ve varlıklara harcayabilirler.
Oyun dünyasına yönelik yatırımların yaygınlaştırılması ve artırılmasına olanak sağlayan yatırım platformuDEXGame Metaverse Evreni’nde DXGM token ile her ölçekte yatırım yapmaya yönelik bulunan yatırım araçları sayesinde ekonomik yönden dinamik bir sanal dünya oluşacaktır.
Oyun dünyasına yönelik spesifik yatırımların yapılmasına olanak sağlayan yatırım platformuOyun dünyasında tokenler genellikle bir mal veya ürünün ticari değerini belirlemek için kullanılmaktadır. Günümüzde bu tokenler oyun içi varlıkların alım-satımı, takası, pazarlanması (fan tokenler) vb. durumlarda öne çıkmaktadır. DEXGame Metaverse Evreni’nde bulunan oyuncular ve takımlar başta olmak üzere oyun stüdyoları, oyun evleri finansal metriklere ek olarak özel metriklerle değeri belirlenen özelleştirilmiş tokenler yaratabileceklerdir. Bu tokenler DXGM tabanlı olacak; böylece oyun dünyasında yeteneğe ve kaliteye bağlı yatırımların spesifikleşmesi sağlanacaktır.
Sanatçıların (tasarımcı, ses sanatçısı vb.) yapmış olduğu NFT sanat ürünlerinin sadece ticaret amaçlı değil, oyunlarda veya farklı ürünlerde kullanımı amaçlı yaygınlaşmasını sağlayan NFT pazaryeri platformuDEXPARK sayesinde NFT’lerin alım satımının yanısıra vitrine çıkması sağlanacaktır. Sanatçılar böylece NFT satışlarından kar elde ederken farklı işbirlikleri için de görünürlük sağlayacaktır. Başta DEXGame Metaverse Evreni’nde bulunan oyun geliştiriciler tarafından olmak üzere NFT’lerin geliştirilen oyunlar içinde kullanılmasına yönelik altyapı sağlanacaktır.
Sanatçıların (tasarımcı, ses sanatçısı vb.) yapmış olduğu NFT sanat ürünlerinin sunumunu iyileştiren bir NFT pazaryeri platformuDEXPARK NFT satışları için farklı bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Geleneksel e-ticaret sitelerine benzer şekilde satışı gerçekleşen NFT’lerin DEXPARK evreninde yer alan galerilerde veya etkinliklerde bulunması hem sunum şekli hem de sanatçıyla iletişim açısından yenilikler taşımaktadır.
Sanatçılarının (tasarımcı, ses sanatçısı vb.) yapmış olduğu NFT sanat ürünlerinin farklı blokzincirlerdeki oyun evrenleri arasında aktarılabilir olduğu NFT pazar yeriDEXGame ürünlerini geliştirirken kullanmayı planladığı protokoller sayesinde farklı metaverse evrenlerinde NFT’lerin kullanımı için altyapı sağlayacaktır. Böylece bileşik metaverse konsepti ile varlıkların her yerde geçerliliğini sağlamış olacaktır.
Oyun geliştiricilerin oyun yayınlama sürecinde ana kazananlar olmasını sağlayan oyun platformuÖzellikle mobil oyunlar sektöründe olmak üzere pazarda bulunan oyun yayıncıları oldukça geliştiricileri dezavantajlı konuma düşüren şartları içermekte ve piyasayı domine etmektedirler. DEXGame merkeziyetsiz finans sistemi ve otoriteyi reddeden kimliğiyle beraber oyun geliştiricilerin emeğinin karşılığını alması için gerekli altyapıyı kurgulamıştır.
Oyun geliştirme alanında girişimciliği destekleyen ve bu girişimleri doğrudan son kullanıcı ve yatırımcı ile buluşturan sanal platformSüreç içerisinde DEXGame Metaverse Evreni’nde yer alması planlanan VC’ler, yatırım fonları ve diğer finans kuruluşları evrendeki yatırım fırsatlarını değerlendireceklerdir. Oyun geliştiriciler hem yatırım kaynaklarına erişim hem de son kullanıcıya erişim konusunda önemli bir avantaj elde edeceklerdir. DEXGame Metaverse Evreni bu yönüyle oyun geliştiricilerinin markalaşarak sanal oyun stüdyosu açmasına ve marka değerinin artmasına zemin hazırlayan sanal bir platform özelliği taşımaktadır.
Oyun geliştirme alanında takım üyesi bulmayı, işbirlikleri ve partnerlikler oluşturmayı kolaylaştıran sanal platformOyun geliştiriciler DEXGame Metaverse Evreni’nin sadece yatırım olanaklarını değil network elde etme gibi avantajlarına sahip olacaklardır. DEXPARK bu yönüyle sanal bir coworking space olarak konumlanmıştır.
İnternet üzerinden satış yapan oyuncu ekipman ve donanım satıcılarının ana kazananlar olmasını sağlayan ticaret platformuDEXGame Metaverse Evreni içerdiği merkezi olmayan finans sistemi sayesinde internet üzerinde satış yapanlar için daha karlı bir ticaret imkanı sunmaktadır. Bankalar, e-ticaret platformları gibi ana kazanıcıların karlılık oranı düşecek, satıcılar daha fazla kar elde edecektir. Satıcılar merkezi satış mekanizmalarının getirdiği ek finansal yüklerden (vergiler, yüksek oranlı komisyon vb.) kurtularak ekipman ve donanımların daha ucuz fiyatlarla müşterilere ulaşmasına olanak sağlayacaktır.
Oyun dünyasındaki her bir paydaş ve kullanıcının organizasyon düzenleyebildiği etkinlik merkezi konumunda olan bir sanal platformDEXGame Metaverse Evreni influencerlar ve yayıncılar başta olmak üzere sunduğu altyapı imkanlarıyla birlikte sanal evrende organizasyonlara ve etkinliklere ev sahipliği yapabileceklerdir. Bu etkinlikler çok çeşitli türlerde olabilir. Fuarlari konserler, konferanslar, yayınlar vb. bir çok türden etkinlik bu alanda düzenlenebilir.

DEXGame sosyal bağlantıları

DEXGame Facebook DEXGame Twitter DEXGame Lindekln DEXGame Instagram DEXGame RedditDEXGame Discord DEXGame Telegram DEXGame Whitepaper