Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

SEC Başkanı Bitcoin ETF Onayını Yorumladı: Desteklemiyoruz

6 ay önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Bugün 11 spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı ve önde gelen kripto eleştirmenlerinden Gary Gensler, Bitcoin’i onaylamayı açıkça reddediyor. İşte detaylar…

SEC Başkanı, Bitcoin ETF yorumu yaptı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Çarşamba gününü Perşembe’ye bağlayan gecede SEC’nin ETF onayı gündeme oturdu. Ancak Gary Gensler’dan konuya yönelik açıklama geldi. “Bugün belirli spot bitcoin ETP hisselerinin listelenmesini ve alım satımını onaylıyoruz. Ancak, Bitcoin’i onaylamadık” dedi. Yakın zamanda yapılan bir açıklamada Gary Gensler, SEC’in onay sürecine ilişkin ayrıntılı bir genel bakış sundu. Özellikle, SEC’in bugün onay verdiği büyük ABD varlık yönetimi şirketlerinin 11 spot Bitcoin ETF başvurusu için. Bu uygulamalara yeşil ışık yakılmasının SEC’in BTC’yi desteklemesi anlamına gelmediğini vurguluyor. Gensler, şunları söylüyor:

Bu hiçbir şekilde Komisyonun kripto varlık menkul kıymetlerine yönelik listeleme standartlarını onaylama isteğine işaret etmemelidir.

Ayrıca yatırımcıların kripto borsaları ve diğer yollarla zaten Bitcoin satın alabildiklerini ancak spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının artık yatırımcılar için ek koruma sağladığını belirtiyor. Gensler, BTC ETF sponsorlarının ürünler hakkında tam, adil ve doğru açıklamalar yapmaları gerektiğini açıklıyor. Ayrıca, listelenen ve işlem gören herhangi bir Bitcoin ETF’sinin yatırımcıları, “kamu kayıt beyanlarında ve gerekli periyodik başvurularda yer alan açıklamalardan” yararlanacaktır.

SEC, ETF’leri 20 yıldır denetliyor

Gensler ayrıca SEC’in ETF’leri ve ilgili ürünleri neredeyse yirmi yıldır denetlediğini belirtiyor. Yatırımcılara, düzenleyici kurumun artık bu ürünü denetlediği konusunda güvence veriyor. Ayrıca yatırımcılar, bu fonların daha sıkı kanunlarla korunduğunu bilerek gönül rahatlığı yaşayabilirler. Gensler, şunları söylüyor:

2004’ten beri bu kurum, belirli değerli metalleri tutanlar gibi, menkul kıymet dışı emtia ETP’lerini denetleme konusunda deneyime sahip. Bu deneyim, spot Bitcoin ETP ticaretinin gözetiminde değerli olacaktır.

Şu anda Bitcoin’in fiyatı 46.471 dolardı. 10 Ocak’ta raporlar, SEC’in büyük varlık yönetimi firmalarından 11 spot BTC ETF başvurusunu onayladığını bildirdi. SEC’in spot Bitcoin ETF’sini onaylaması, düzenleyici ortamda büyük bir değişikliği temsil ediyor. Ayrıca, geleneksel finansal sistemlerde kripto para birimlerinin giderek daha fazla kabul edildiğine işaret ediyor. ETF, yatırımcıların, kriptografik anahtarları yönetmek gibi doğrudan mülkiyetin karmaşıklıkları olmadan BTC’ye erişmelerine olanak tanır. Bu gelişme potansiyel olarak geleneksel yatırım araçlarını tercih edenler de dahil olmak üzere daha geniş bir yatırımcı yelpazesini çekebilir.