Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Spot Bitcoin ETF, Altın Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

6 ay önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Altın, portföy çeşitlendirmek isteyen genel yatırımcılar için alternatif bir varlık olarak çok fazla rekabet yaşamadı. Ancak, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının 2024 yılında piyasaya girmesinin sadece bir zaman meselesi. Bu yüzde bir analist, bu durumun değişmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

Bu gelişme muhtemelen altın için zararlı olacak!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, SEC’in spot Bitcoin ETF’lere onay vermesi artık an meselesi. MarketVector Indexes Endeks Ürün Yönetimi Küresel Başkanı Joy Yang, Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının, kripto para birimi cazip bir alternatif varlık haline geldikçe altın fiyatlarını yılın büyük bir bölümünde 2.000 dolar civarında tutabileceğini söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bir Bitcoin ETF‘si piyasadaki parlak yeni şey olacak. Pek çok yatırımcı parlak yeni şeyleri sever. Piyasada bazı büyük oyuncular var, bu nedenle Bitcoin’in çeşitlendirilmiş bir portföyün parçası olarak popüler bir alternatif varlık olma ihtimali çok yüksek. Bu durum altının zararına olabilir.

SEC’in Bitcoin ETF onayı an meselesi!

Joy Yang’ın yorumları, Bitcoin savunucularının Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun birkaç ETF başvurusunu onaylamasını beklediği ve kararın kısa sürede çıkacağı bir dönemde geldi. Bloomberg Intelligence analistlerinden Eric Balchunas, Bitcoin ETF’lerinin Ocak ayında onaylanma olasılığını %95 olarak görüyor. Ayrıca uzmanlar, SEC’in birden fazla ETF’yi onaylamasını bekliyor. Uzmanlar, böylece hiçbir firmanın ilk hamle avantajına sahip olmamasını sağlayacağını ileri sürüyorlar.

Yang, bir Bitcoin ETF’sinin bu hafta onaylanmama ihtimali olmasına rağmen, SEC’in kararlarını ertelemek için bahanelerinin tükenmekte olduğunu söylüyor. ETF’lerin onaylanmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu belirtiyor.

Altının kazanımlarını koruması için yeterince risk var

Lider kripto para birimi 2021 yılında 69.000 dolar civarında rekor bir seviyeye yükseldi. Bu dönemde altın piyasası, Bitcoin ile benzer bir rekabet yaşadı. Bazı analistlere göre, Bitcoin’in rallisi altın fiyatlarına baskı uygulayarak piyasayı yaklaşık %3 oranında etkiledi. Uzmanlar, kripto paralara olan ilginin yeniden artmasının altın piyasasını etkilemesini bekliyor. Bununla birlikte Yang, altın fiyatlarının bu yıl 2.000 doların altına düşmesini beklemiyor. Yang, “Altının 2023’te elde ettiği kazanımların 2024’te de devam etmesine yetecek kadar piyasa belirsizliği ve jeopolitik risk var” diyor.

Joy Yang, altın fiyatlarının 2024 yılına kadar 2.000 ila 2.100 dolar aralığında işlem görmesini bekliyor. Bununla birlikte, agresif Fed faiz indirimlerini de hesaba katıyor. Bu gelişmenin Bitcoin’in uzun gölgesine rağmen altının parlamasına neden olacağını da sözlerine ekliyor.