Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Ünlü Bitcoin Tahmincisi Korkuttu: Bu Dönemde Sert Düşüş Bekliyor

6 ay önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

BitMEX’in kurucusu Arthur Hayes, geçtiğimiz günlerde 5 Ocak tarihli bir blog yazısında önümüzdeki aylara ilişkin piyasa görüşlerini ve stratejisini özetledi. Samimi ve doğrudan üslubuyla Hayes, kripto portföy kompozisyonunu açıkladı. Ayrıca, Bitcoin’in beklenen düzeltmesine odaklanan bir alım satım stratejisini detaylandırdı. Bu doğrultuda Hayes Mart başına kadar yüzde 20-30 oranında güçlü bir Bitcoin düzeltmesi öngörüyor.

Bitcoin için Mart başına kadar %20-30’luk bir düzeltme masada!

Arthur Hayes, portföyünün önemli bir kısmını Bitcoin ve Ethereum’a tahsis ettiğini söylüyor. Bu bağlamda, bunun yaklaşık %70’ini oluşturduğunu açıklıyor. Bununla birlikte, diğer varlıklarından “shitcoin” olarak bahsediyor. Aslında, düşük likiditelerini ve bunlarla ilişkili türevlerin zayıf likiditesini vurguluyor. Bu likidite eksikliği, Hayes’in likit bir makro hedge için Bitcoin türevlerine güvenmesi gerektiğini ve iki hafta içinde çözmeyi beklediği belirli bir trade düzeni için opsiyonlar kullanması gerektiğini iddia etmesine yol açıyor.

Tahminini açıklayan Hayes, Mart ayı başına kadar Bitcoin fiyatında sert bir düzletme bekliyor. Ünlü tahminci, BTC’de %20 ila %30 arasında sağlıklı bir düzeltme olacağını öngörüyor. Arthur Hayes ayrıca, ABD’de listelenecek spot Bitcoin ETF‘lerinin potansiyel etkisine işaret ediyor. Bunların Bitcoin fiyatını yükseltmesini bekliyor. Muhtemelen BTC’nin 60.000 dolara dokunabileceğini ya da 2021’deki zirvesi olan 70.000 dolara yaklaşabileceğini tahmin ediyor. Bu artış, dolar likiditesinin çekilmesiyle birleşirse, %30 ila %40 arasında daha ciddi bir düzeltmeyi tetikleyebilir. Hayes, bu çok önemli dönüm noktasına kadar Bitcoin alımını durdurmayı değerlendiriyor.

Hayes, tahminine uygun türev pozisyonu alıyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasanın odak noktasında muhtemel spot Bitcoin ETF onayı var. Bu onayın veya reddin BTC fiyatı üzerindeki etkileri ise tartışmalı. Bu yüzden traderlar öngörülerine göre pozisyon alıyor. Alım satım planını detaylandıran Hayes, negatif teta bozunumunu azaltmak için 29 Mart yerine 28 Haziran’da vadesi dolacak ‘put’ları tercih ederek Şubat sonunda büyük bir put pozisyonu gerçekleştirmeyi planlıyor. Mevcut üç aylık Haziran vadeli kontrat fiyatına göre paranın %20-25’i arasında bir strike fiyatı seçmeyi ve bu put’larda önemli bir kaldıraç elde etmeyi planlıyor.

Hayes, opsiyon ödemelerinin yola bağımlılığının ve pozisyonun zamanında kapatılmaması halinde doğru piyasa tahminlerine rağmen para kaybetme riskinin altını çizerek çıkış zamanlamasının kritikliğini vurguluyor. Tahmin ettiği bir piyasa düzeltmesinden faydalanmayı ve kar elde etmeyi umuyor. Bu doğrultuda 12-20 Mart tarihleri arasında put pozisyonunu kapatmayı hedefliyor. Bu potansiyel düzeltmenin ötesine bakan Hayes, Bitcoin blok ödülünün yarıya inmesi ve düzenleyici eylemlerin neden olduğu piyasa türbülansının çözülmesi beklentileri arasında kripto değerinde bir canlanma öngörerek Mart ayı sonuna kadar kripto piyasasında yükselişin devam etmesini öngörüyor.