Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Uzman Görüşü: Bu 5 Ethereum Rakibi Mutlaka Radarınızda Olmalı

6 ay önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Birçok token, son yıllarda işlevsellik ve benimsenme açısından önemli bir büyüme yaşadı. Bu da bazılarına lider altcoin Ethereum’a rakip olmak için zemin hazırladı. ETH birçok kişi için pahalı ve ulaşılamaz hale gelmiş olabilir. Kripto uzmanı Abdulkarim Abdulwahab, önemli bir yükseliş trendine hazır olduğunu söylediği 5 Ethereum rakibini inceliyor.

Listesinin ilk sırasında Ripple (XRP) var

XRP, önümüzdeki boğa sezonunda önemli bir yükseliş trendi yaratması beklenen önde gelen altcoin. XRP’nin Blockchain’i XRP Ledger (XRPL), hem kripto hem de geleneksel finansal ortam için bir dizi yardımcı programa sahip. XRPL, on yılı aşkın bir süredir hatasız çalışmasıyla kurumsal şirketlerin desteğini aldı. Geliştiriciler, çeşitli kullanım durumlarında Blockchain projelerine ve uygulamalarına öncülük etmek için XRPL’yi kullanıyor. Bunlar arasında online oyun, varlık tokenizasyonu, saklama, merkezi olmayan finans (DeFi) ve Non-Fungible Token’ler (NFT) yer alıyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 1.500’den fazla proje XRPL üzerinde faaliyet gösteriyor. Ayrıca, Japonya’nın finans devi SBI, Eylül 2023’te Asya ülkeleri arasında sınır ötesi ödemeyi kolaylaştırmak için XRP kullanmaya başladı. XRP’nin finans dünyasındaki önemi giderek artıyor. Bu durumu göz önüne aldığımızda, uzmanlar XRP’nin önümüzdeki yıllarda çift haneli hatta üç haneli değerlere ulaşma potansiyelini öngörüyor.

Güçlü Ethereum rakibi Cardano’ya (ADA) bakalım

Cardano (ADA), Charles Hoskinson liderliğindeki 20 milyar dolar değerindeki bir kripto para. ADA’nın gelişmekte olan boğa piyasasında potansiyeli yüksek. XRP gibi ADA da Ethereum’un ardından en değerli ilk on token arasında yer alıyor. Cardano, tarım şirketlerinin taze ürünleri ekimden tüketime kadar takip etmek için kullandığı çeşitli pratik amaçlara hizmet ediyor. Ayrıca platform, eğitim kimlik bilgilerinin kurcalamaya karşı korumalı bir şekilde saklanmasını kolaylaştırıyor. Buna ek olarak, bireysellerin sahte ürünlerle etkin bir şekilde mücadele etmesini sağlıyor.

ADA mevcut durumda 0,5478 dolardan işlem görüyor. Topluluktaki etkili isimler varlığın bu piyasa döngüsünde 10 dolara ulaşmasını bekliyor. Bu iyimser hedefin temeli, son boğa döngüsünde akıllı sözleşmeler veya işlevsel DEX’ler olmadan 3 dolara ulaşan ADA’nın önceki performansında yatıyor. Cardano’daki çeşitli araçların mevcut varlığıyla, topluluk üyeleri gözlerini 10 dolar işaretine dikti.

Bir Ethereum Katman-2 olan Polygon’u (MATIC) unutmuyoruz

Polygon’un MATIC token’ı, piyasa değeri yaklaşık 0,8735 dolar olan sekiz milyar dolarlık bir kripto projesi. Polygon ağı, Ethereum için sağlam bir Katman-2 ölçeklendirme çözümü. Yüksek gaz ücretleri ve ağ tıkanıklığı gibi zorlukları ele alıyor. Verilere göre, tek bir side-chain’de saniyede 65.000 işlem işleme kapasitesine sahip. Ayrıca, blok onay süresi iki saniyeden az.

Özellikle Polygon, Binance ve Coinbase gibi kripto piyasasındaki köklü oyuncuların desteğini alıyor. 2024 yılında, özellikle ölçeklendirme yetenekleri olmak üzere çeşitli faktörler Polygon için patlayıcı bir büyüme sağlamaya hazırlanıyor. Ayrıca, ekibi geçen yıl MATIC’in POL token olarak yeniden markalanmasını içeren yeni bir yol haritası açıkladı.

Justin Sun’ın Tron’u (TRX) da listede

Tron (TRX), 9,4 milyar doları aşan değeriyle en önde gelen 12. kripto olarak yer alıyor. Tron Blockchain, akıllı sözleşmeler ve stablecoin’ler içeren çeşitli uygulamalara sahip. Defillama verilerine göre Tron, stablecoin işlemlerini kolaylaştırmak için Ethereum’un ardından ikinci en büyük ağ konumunda. Stablecoin’in pazar payının raporlama sırasında 133,84 milyar dolar olduğunu unutmayın. Tron bu alanda %37,46’lık önemli bir paya sahip. Bir sonraki rakip olan BNB Chain ise ancak %3,2 ile daha küçük bir paya sahip.

Pazar payına göre Stablecoin ağları. Kaynak: Defillama

Son sıradaki Ethereum rakibi: Algorand (ALGO)

Algorand, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik sağlayan bir Blockchain platformu olarak yükseldi. Hız ve verimliliğe verilen önem, Algorand’ın belirleyici bir özelliği haline geldi. Böylece, onu geliştiriciler için cazip bir seçenek haline getirdi. Raporlara göre, Algorand ana ağı üç yıl önce günlük yaklaşık 1 milyon işlemi işleme kapasitesini gösterdi. ALGO 0,1887 dolardan işlem görüyor. ALGO, en değerli 50 kripto para arasında yer alıyor.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.